Otomobilden Gelen Sesler Ne Anlama Gelir?

Otomobilden Gelen Sesler Ne Anlama Gelir?

Bu tip sorunlarda sizin mutlaka yapmanız gereken çalışmalar var. Sesi dinlemek ve sorunu tanımlamak bile önemlidir. Servis elemanları ve personeli bu tür sorunları giderecek potansiyele sahiptir. Araçtan sesler geldiğinde bunu hemen duymak ve değerlendirmeyi çabuk yapmak gerekir.
 
  • Sürtünme şeklinde Sesler
  • Vuruntu şeklinde Sesler
  • Islık şeklinde Sesler
  • Uğultu şeklinde Sesler
     
Araçlardan çok değişik sesler gelir ve bu sesleri her zaman kaçırmadan dinlemek gerekir. Aracın çalışmasını ve performansını kaybetmemesini istiyorsanız sesi duyar duymaz alacağınız tedbirler önemli olacaktır. Servis bünyesinde sorunu tanımlama ve giderme noktasında her türlü imkân mevcuttur.
 
Sürtünme sesi uyarıcı, ikaz edici ve insanlara yol gösteren bir fırsattır. Aracın seslerini dinleyip arızaları gideren kişilerin çok şanslı olduğu söylenir. Yolculuk esnasında aracınızın güvenli olması için aracınızın sesini dinleyin. Eğer sürtünme şeklinde sesler geliyorsa, motor ve benzer aksamlarda mekanik bir problem ortaya çıkmış olabilir. Aracın frenlerinden yine bu sesler gelir. Kayış, silindir ve rulman gibi parçaların yanı sıra, dişliler üzerinde oluşan hasarlar bu sese neden olabilir.
 
Vuruntu sesi duyan ve buna hemen tepki veren insanlar, aracı için hemen harekete geçmelidir. Herhangi bir parçanın kırılması, bozulması, yerinden çıkması daha büyük sorunların ilk belirtisidir. Bu sorun büyümeden önce uzman servisini desteğinden yardım almak gerekir. Motor aksamları ve buna bağlı diğer mekanik aksamların problemlerini daha fazla büyümeden önlemek gerekir. Özellikle de duyduğunuz sesin bir an evvel giderilmesi aracınız için verdiğiniz faydalı bir kararın sonucu olacaktır.
 

Otomobilden Gelen Sesler Ne Anlama Gelir?

Aracınızı Kontrol Etmek İçin Sesleri Dinleyin

Aracınızı Kontrol Etmek İçin Sesleri Dinleyin

Islık sesi araçta duyulan en yoğun seslerden biridir. Bu seslerin pek çok farklı neden olabilir. Klima pompasını takip ederseniz sesin oradan geldiğini duyabilirsiniz. Eğer klima pompası sağlam ise bu kez rulmanlar dikkatinizi çekmelidir. Şanzıman bilyesi, triger gergi bilyesi, teker ve aks bilyesi burada etken bir sebep olabilir. Yine şarj dinamosu bilyesi kontrolü ile ıslık sesinin kaynağını bulabilir ve onun için çözüm oluşturabilirsiniz.
 
Uğultu sesi duyduktan sonra bunun tam olarak nereden geldiğini anlamak ve tedbirleri bu şekilde oluşturmak gerekir. Genellikle bu tür sorunlar oldukça can sıkıcıdır ve aracın daha büyük sorunlarına işaret eder. Tekerlek sistemine bağlı olarak mekanik sistemlerin herhangi bir yerinden bu tür seslerin çıkma ihtimali vardır. Aks bilyesi ise yine bu konuda en sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Gerekli değişim çalışması ile sesi kesmek uzmanların çalışmaları ile mümkündür.
 
Pek çok araç sürücüsü aracından gelen sesleri dinlemeyi bir alışkanlık haline getirir. Esasen bu alışkanlık gayet mantıklıdır. Farklı sesleri tespit etmek, arızaları daha büyümeden gidermek için insanlara fırsat verir. Uzman bir servisin yardımı ile belirlenmiş olan sorunların giderilmesi daha kolay olur.
 

Aracınızı Kontrol Etmek İçin Sesleri Dinleyin